Jaka frezarka do paznokci?

Strona główna » Jaka frezarka do paznokci?
Jaka frezarka do paznokci?

Będąc uczestnikiem wielu grup o tematyce paznokciowej na jednym z portali społecznościowych, niejednokrotnie widziałam pytanie: Jaka frezarka do paznokci? Pod postem osoby pytającej natychmiast pojawiały się dziesiątki odpowiedzi: każda inna, z poleceniem frezarek o zróżnicowanym wyglądzie, gabarytach, parametrach, oraz w różnym przedziale cenowym. Niestety często bywało tak, że osoba która zadała pytanie, finalnie miała jeszcze większy mętlik w głowie niż przed jego zadaniem.

Frezarka do paznokci – kryteria wyboru

Przygotowałam zestawienie najważniejszych kryteriów pomocnych w wyborze frezarki odpowiadającej Twoim potrzebom, aby definitywnie rozwiać wszelkie wątpliwości.

W pierwszej kolejności musisz dokładnie określić, jak będziesz używać swojej nowej frezarki. Weź pod uwagę:

  • ilość obsługiwanych klientek w ciągu dnia pracy
  • rodzaje zabiegów oraz czynności podczas ich wykonywania
  • ciągły czas pracy bez wyłączania
  • rodzaj pracy: stacjonarna lub mobilna
  • przedział cenowy.

Wszystkie te kryteria znacznie zawężą Twój obszar poszukiwań, jednak aby znaleźć tę konkretną, najlepszą frezarkę, potrzebujesz również szczegółowej wiedzy technicznej na temat tego pomocnego sprzętu.

Frezarka do paznokci – rękojeść

Zacznę od rękojeści. Nie będę wbrew pozorom rozprawiać ani o jej wyglądzie, wadze, ani o materiale z jakiego została wykonana, ponieważ walory te są widoczne gołym okiem i należy wybierać w tym wypadku według własnych preferencji. Jedyne, na co polecam Ci zwrócić uwagę to to, czy wszystkie elementy rękojeści są ze sobą dobrze spasowane oraz czy blokada „twist lock” nie jest poluzowana. Najważniejsze jest „serce” rączki, czyli silnik. Rozróżniamy 2 rodzaje silników: szczotkowy oraz bezszczotkowy. Postaram się jak najprościej nakreślić różnicę pomiędzy nimi.

frezarka do paznokci

Silnik szczotkowy

Jest to najbardziej popularny i niedrogi silnik, montowany w wielu modelach: od tych najtańszych „no name”, po popularne i sprawdzone, markowe frezarki. W każdym silniku, zarówno tym szczotkowm jak i bezszczotkowym, znajduje się wirnik. W modelu szczotkowym jest to pręt owinięty cieniutkimi drucikami (uzwojeniem). Jak sama nazwa wskazuje, wirnik obraca się, dzięki czemu włożony do rękojeści frez również zostaje wprawiony w ruch obrotowy. Aby wirnik mógł się obracać, musi być wytworzone pole magnetyczne. Umożliwiają to magnesy znajdujące się na zewnątrz prętu oraz styki zmieniające pole magnetyczne tak, by na wirniku było one takie samo jak magnesów. Mówiąc prościej: końcówki wirnika odpychają się od ścianek magnesów, dzięki czemu się on obraca. Oczywiście żeby do tego procesu doszło, potrzebujemy prądu. Żeby dostarczyć go do naszego silnika, potrzebujemy szczotek, czyli niewielkich elementów przewodzących prąd. Szczotki te, poprzez ruch obrotowy wirnika i tarcie, niestety zużywają się- jest to element wymienialny.

Aby frez podczas pracy nie przenosił drgań, potocznie mówi się, że „silnik musi być wyważony”. Chodzi tu konkretnie o to, by przy zwojach podczas produkcji zostały założone odpowiednie odważniki, gwarantujące pracę bez żadnych drgań. Zdecydowanie ten aspekt jest jednym z wyznaczników jakości frezarki, tak samo jak materiał, z którego wykonane są szczotki oraz ilość uzwojeń silnika. Im zwojów więcej, tym płynniejsza praca. Musimy dodatkowo wziąć pod uwagę, że w tym rodzaju silnika mogą zdarzać się nieznaczne spadki mocy, wyczuwalne jako chwilowe spowolnienie pracy frezu, a także delikatne ciepło na całej rękojeści a także hałas. Jest to spowodowane wspomnianym przeze mnie wcześniej tarciem szczotek i jest to zjawisko naturalne.

Niestety nie każdy producent dba o jakość swoich wyrobów, często jest ona obniżana przy masowej, niechlujnej produkcji co natomiast pozwala znacząco obniżyć cenę.

W zależności od celu, do jakiego będziesz używać frezarki z silnikiem szczotkowym dobieraj przedział cenowy. Jeśli będziesz używać jej sporadycznie (na przykład wyłącznie do podstawowego opracowania skórek) , a grono Twoich klientek jest niewielkie, całkiem dobrą frezarkę możesz zakupić już za około 500 zł. Natomiast jeżeli masz sporo klientek, a frezarką opracowujesz nie tylko naskórek ale również ściągasz masę czy wykonujesz sporadycznie pedicure kosmetyczny (dłuższy czas pracy ciągłej, bardziej precyzyjna praca) – zalecam kupno frezarki w wyższym przedziale cenowym. Zrobimy teraz szybkie podsumowanie.

✅ Zalety frezarki z silnikiem szczotkowym:

  • niska cena
  • dobra jakość

❌ Wady frezarki z silnikiem szczotkowym:

  • serwisowanie części zużywalnych (szczotki)
  • spadki mocy
  • głośna praca
  • ciepło wyczuwalne na rękojeści powodowane pracą szczotek

Przejdźmy teraz do omówienia silnika bezszczotkowego.

Czym różni się on od wyżej opisanego przeze mnie silnika szczotkowego ? 

Różnica jest zasadnicza. Dzięki zastosowaniu wirnika, który sam w sobie jest magnesem- do przepływu prądu nie potrzebne są szczotki, dzięki czemu nie występuje tarcie oraz silnik ten działa bardzo cicho. Pole magnetyczne w tej konstrukcji porusza się asymetrycznie, dzięki czemu praca takiego silnika jest płynna i stabilna. Spadki mocy właściwie nie mają tu miejsca. Ceny frezarek bezszczotkowych do manicure oscylują mniej więcej między 900 a 2500 zł.

✅ Zalety – frezarka do paznokci z silnikiem bezszczotkowym:

  • wysoka jakość
  • płynna, stabilna praca, brak spadków mocy
  • brak ciepła wyczuwalnego na rękojeści
  • bardzo cicha praca

❌ Wady – frezarka do paznokci z silnikiem bezszczotkowym:

  • cena

Stacja

Drugim elementem frezarki jest jej stacja (jednostka sterująca). Podobnie jak w rękojeści, jej wygląd czy gabaryty nie mają pierwszorzędnego znaczenia- są kwestią subiektywnego wyboru użytkownika.

Najważniejsze w tym elemencie są funkcje. Tutaj znowu musisz skupić się na rodzaju i sposobie wykonywanej przez Ciebie pracy. Jeżeli pracujesz frezem w obydwu kierunkach, przydatna jest opcja zmiennych obrotów, oznaczona przełącznikiem F/R czyli odpowiednio : Forward – do przodu /Rewers – do tyłu. Niektóre modele (zazwyczaj te przenośne) posiadają również blokadę obrotów (w postaci guzika lub blokady pokrętła regulującego prędkość) , na wypadek przypadkowego uruchomienia podczas transportu. Jest to bardzo przydatna funkcja, w szczególności dla usług mobilnych. Niektóre modele posiadają również przydatny osobom początkującym wyświetlacz wskazujący aktualne podczas pracy obroty.

O ile wygląd, jak wcześniej wspominałam, ma znaczenie głównie estetyczne, to jest tu jedna rzecz której trzeba poświęcić szczególną uwagę. Mianowicie jest to oznaczona na stacji moc mierzona w watach (W) oraz stały kabel zasilający , lub jego brak- w zamian tego dołączona do zestawu jest jedynie ładowarka. Mowa tu oczywiście o modelach stacjonarnych i przenośnych (akumulatorowych ).


Oczywistą sprawą jest, że modele stacjonarne, aby działały, wymagają stałego podłączenia do prądu. To, co może zwrócić naszą uwagę, to moc oznaczona na stacji. Różni się ona w zależności od modelu, a jej wartość wynosi od 12W do zazwyczaj 65W, a nawet 150W. Przy odpowiedniej budowie oraz jakości silnika w rękojeści, dobre osiągi można uzyskać przy modelu szczotkowym o mocy 45W. Jaki ma to związek z obrotami? Porównując fizycznie model o mocy 12W i maksymalnych obrotach 30tys/min oraz popularny model 45W/30tys obrotów/min zauważymy, że pracując obydwoma z nich na obrotach rzędu 10 tys. /min, słabszą pracuje się dużo trudniej. Frez zatrzymuje się, co wymusza jego dociskanie lub zwiększanie ilości obrotów, co z kolei może skutkować niekontrolowanym przepiłowaniem płytki paznokcia. Świadczy to o zbyt niskim tzw. „momencie obrotowym”, czyli mówiąc prościej: moc jest zbyt mała, w stosunku do tego jak szybko frez może się obracać. Jest to szczególnie odczuwalne we frezarkach z silnikiem szczotkowym, ponieważ potrzebuje on zdecydowanie większego stosunku mocy do momentu obrotowego niż modele bezszczotkowe, co spowodowane jest jego opisaną wyżej przeze mnie konstrukcją. Drugim, bardzo istotnym mankamentem w „słabszych” frezarkach jest to, że „ruszają” one dopiero przy obrotach rzędu 5-7 tys. /min. Uniemożliwia to bezpieczną pracę frezami na minimalnych obrotach, a jest to konieczne przy wielu wykonywanych ostrym frezem czynnościach.

W mojej subiektywnej opinii więc, jeśli frezarka stacjonarna ma pracować płynnie, nie powinna przy modelu szczotkowym mieć mniejszej mocy niż 45W, maksymalnych obrotów 30 tys. , oraz momentu obrotowego 5,71 mNm (jeśli jest oznaczony).

Natomiast trzeba pamiętać, że im większe możliwości prędkości obrotowej, tym moc frezarki również powinna proporcjonalnie wzrastać.

Podobnie przedstawia się przełożenie mocy frezarek akumulatorowych (przenośnych) na moment obrotowy czyli siłę, jakiej trzeba użyć by frez zatrzymał się. Stosunkowo wysoka moc w połączeniu ze zbyt niskim momentem obrotowym spowoduje wyżej już wspomnianą przeze mnie sytuację: nawet przy obrotach 10 tys. / min. frez może nam zwalniać lub całkowicie się zatrzymać.

Frezarki akumulatorowe są zdecydowanie wygodniejszą alternatywą dla osób prowadzących działalność mobilną, ze względu na swoje wymiary. Przy dobrej jakości akumulatorze o mocy 1500-1800 mA jesteś w stanie swobodnie przepracować nią cały dzień lub nawet dwa.

Na co więc zwrócić uwagę?

Tak właściwie na wszystkie z wyżej wspomnianych przeze mnie parametrów:

  • moc (frezarki akumulatorowe zazwyczaj mają odrobinę mniejszą moc niż stacjonarne, co nie musi świadczyć o gorszej jakości pracy biorąc pod uwagę pozostałe parametry)
  • maksymalną ilość obrotów (więcej nie znaczy lepiej, stosunek mocy do ilości obrotów musi być zrównoważony)
  • moment obrotowy (jeśli taka informacja jest udostępniona przez producenta)
  • rodzaj silnika (silnik szczotkowy wymaga większej mocy do płynnej pracy)
  • moc akumulatora (minimum 1500 mA)

Bardzo często kursanci pytają mnie, czy podczas pracy akumulatorowa frezarka do paznokci może być ładowana. Moja odpowiedź brzmi: absolutnie NIE.

Jak w każdym akumulatorze elektrycznym, akumulator frezarki pracuje w dwóch trybach: jako odbiornik energii elektrycznej oraz jej źródło. Podczas ładowania frezarki akumulatorowej prąd płynie od gniazdka do akumulatora, czyli akumulator pobiera energię elektryczną. Następnie przetwarza ją na energię chemiczną, która przetwarzana jest z kolei ponownie na energię elektryczną- akumulator staje się jej źródłem podczas pracy frezarką. W trakcie ładowania naszej frezarki prąd płynie w przeciwnym kierunku niż w trakcie oddawania przez nią energii. Skutkiem ubocznym pracy podczas ładowania może nie będzie wybuch, natomiast trwały spadek wydajności lub uszkodzenie akumulatora już tak. Czy w takim razie frezarka akumulatorowa nadaje się do pracy w salonie stacjonarnym? Oczywiście! Jedyne, o czym musisz pamiętać to prawidłowe ładowanie.

W zestawach frezarek szczotkowych, bezszczotkowych, stacjonarnych czy akumulatorowych, można spotkać dołączony pedał zasilający. Pamiętaj, że nie działa on jak pedał gazu w aucie, a jedynie umożliwia przepływ prądu- czyli obroty, które są ustawione na stacji będą na tym samym poziomie, nawet przy maksymalnym naciśnięciu pedała.

Jak widzisz, zakup odpowiedniej dla Ciebie frezarki nie powinien opierać się wyłącznie na opiniach użytkowników konkretnych modeli. Teraz już możesz samodzielnie określić, czego tak naprawdę potrzebujesz. 

Zobacz też ofertę frezarek oraz frezów do paznokci naszym sklepie.

Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się jak poprawnie używać frezarki do paznokci sprawdź nasze szkolenie online PERFEKCYJNE SKÓRKI: frezowanie od podstaw

Przedrukowano z „Paznokcie czasopismo” nr 96/2020; autor Magdalena Majkrzak

Related Articles

French

Akrylożel  to  produkt, który w ostatnim  czasie zdecydowanie  podbija rynek kosmetyczny. Dzieje się to za sprawą nieskomplikowanej oraz  ekspresowej  aplikacji.  Początkowo stawiano na stylizacje  jednokolorowe, jednak wraz z  rosnącą popularnością tej metody i wciąż…

Komentarze