Akwarele do paznokci

akwarele do paznokci

Akwarele do paznokci – co to właściwie jest?

Akwarele do paznokci, znane też jako farby akwarelowe są to farby wodne – wodnozcieńczalne, co oznacza, że rozpuszczają się one za pomocą wody. 

Za to, że farby są kolorowe, odpowiadają zawarte w nich pigmenty. Z kolei za to, że farba wraz z innymi składnikami zespolona jest w jedną całość oraz za intensyfikację pigmentów, odpowiada guma Arabska. 
Ważną rolę w składzie farb akwarelowych odgrywa również zastosowana tam substancja zmiękczająca: miód lub syrop kukurydziany. Dzięki nim farba bezproblemowo się aplikuje, a ich ilość w farbie decyduje o sposobie pracy nią przy malowaniu zdobień. 

Oprócz wspomnianych przeze mnie wyżej składników, w składzie akwareli znajdują się również rozjaśniacze, substancje stabilizujące takie jak gliceryna , rozcieńczalniki i inne dodatki, które zabezpieczają farbę przed pleśnieniem. 

Na rynku mamy dostępne farby w postaci kostek, past lub płynów. 

W tym momencie na pewno nasuwa Ci się pytanie:  

Jakie akwarele do paznokci wybrać?

Nie wszystkie farby, którymi maluje się dobrze po papierze, będą nadawać się do malowania zdobień. Niestety paletki z akwarelą, które znamy ze szkoły podstawowej nie zdadzą tu egzaminu- są to farby o nikłej pigmentacji. 

Musimy sięgnąć po farby dla profesjonalistów- takie, których pigment jest drobno zmielony, a odpowiednia ilość wysokiej jakości spoiwa i reszty dodatków pozwoli uzyskać nam doskonałe efekty na miniaturowych dziełach sztuki. 

Ja osobiście pracuję na zestawie farb, który dzięki mojemu wieloletniemu doświadczeniu w malowaniu tą metodą, stworzyłam dla Naaily. Są one w formie wygodnych w użyciu kostek, umieszczonych w drewnianej, pięknej szkatułce sygnowanej delikatnym logo. Dzięki swojej doskonałej pigmentacji i dodatkowi miodu akacjowego w wyważonej ilości, bezproblemowo rozprowadzają się, efektem czego cieniowanie ich  klasyczną metodą rozcierania czy odsączania, a także moją autorską metodą AquaStroke , staje się dziecinnie proste.

akwarele do paznokci

Kolory. Ilu ich potrzebujesz?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się trudna, ale jeśli potrafisz świadomie posługiwać się kolorem – jest wręcz banalna.. Co mam na myśli? 

Mając w swojej palecie farby w podstawowych kolorach: żółtym, czerwonym i niebieskim, jesteś w stanie stworzyć niemalże każdy inny kolor! Wystarczy, że użyjesz koła barw – czyli modelu ułatwiającego łączenie między sobą, oraz prawidłowe zestawianie kolorów ze sobą.
W bardzo prosty sposób zobrazowałam to na swoistym samouczku – karcie treningowej Naaily „koło barw”. Znajdziesz na niej:

  • autorski schemat służący do samodzielnego tworzenia nowych kolorów z kolorów podstawowych, zgodnie ze schematem „RedYellowBlue”
  • Sześć schematów harmonijnego łączenia barw między sobą
  • Temperaturowy podział kolorów „Warm / Cold”
  • 24 unikatowe pola ćwiczeń do tworzenia tonów, odcieni i cieni kolorów podstawowych
akwarele do paznokci

W zestawie farb Naaily oprócz czerwieni, żółtego i błękitu pruskiego będącego odpowiednikiem podstawowego niebieskiego w palecie, znajdziesz również farby w kolorze magenta i kobalt. Pomogą Ci one w tworzeniu kompozycji żywych, pozytywnych, letnich. Dodatkowo dla ułatwienia znalazł się tam kolor zielony w wyjściowym odcieniu, z którego możesz stworzyć naturalną zieleń liści mieszając go z brązem umbra i czernią lub zieleń wiosenną – dodając do niego odrobinę koloru żółtego. Widzisz, jakie to proste?

Biel i czerń w akwareli – czy są potrzebne?


Biel i czerń niewątpliwie należą do kolorów neutralnych. Są one nieodłącznym elementem niemalże wszystkich metod zdobniczych, jednak w akwareli jest trochę inaczej..
Bieli w malowaniu akwarelą właściwie się nie używa, ponieważ najważniejsza w tej technice jest przejrzystość plamy barwnej, nadająca jej charakterystycznej lekkości- dlatego też, akwarela prezentuje się najlepiej na białym tle i to właśnie z niego wydobywamy jasne elementy zdobień. 
Biały pigment w farbie akwarelowej nadałby kolorom niepożądany, mleczny odcień.

Krycie farby akwareli regulujemy za pomocą dozowania odpowiedniej  ilości wody w stosunku do farby, nie przytłaczając tym samem całego malunku. Dzięki temu, że farba akwarelowa jest transparentna, jesteśmy w stanie uzyskać pastelowy odcień z tła – używając farby mocno rozwodnionej.

Jeśli chodzi o czerń, w delikatnej technice akwarelowej rzadko używam jej w czystej postaci: najczęściej do stworzenia ciemniejszych kolorów z kolorów podstawowych, czyli cieni. Czarne, mocno kryjące elementy można stosować ewentualnie jako dodatek czy delikatny obrys, jeśli zdobienie tego wymaga.

Żeby dobrze malować akwarelą, czy jakąkolwiek inną metodą, najpierw się z nią zaprzyjaźnij. Poznaj jej możliwości. 

Pomoże Ci to uzyskać odpowiedzi na pytania, pojawiające się w Twojej głowie podczas stosowania danej techniki w praktyce. Enjoy!

>>Zapraszamy do zapoznania się z naszą specjalną ofertą Zestaw Aquastroke, w skład którego wchodzą farby akwarelowe, szkolenie oraz inne niezbędne akcesoria do malowania zdobień techniką akwarelową. Oszczędzasz 229 zł<<

>>Wykorzystaj technikę Aquastroke do malowania zdobień na lato. Odkryj nasze szkolenie VOD Paznokcie na lato<<

Related Articles

French

Akrylożel  to  produkt, który w ostatnim  czasie zdecydowanie  podbija rynek kosmetyczny. Dzieje się to za sprawą nieskomplikowanej oraz  ekspresowej  aplikacji.  Początkowo stawiano na stylizacje  jednokolorowe, jednak wraz z  rosnącą popularnością tej metody i wciąż…

Komentarze