Tempo pracy

Salony stylizacji paznokci już na 2-3 tygodnie przed świętami stają się wypełnione po brzegi. Wszyscy spieszą się, wszędzie korki i kolejki. Niestety ma to ogromny wpływ również na pracę stylisty paznokci. Klientki spóźniają się, przy czym każda z nich chce mieć wykonaną pełną usługę, nierzadko ze zdobieniem – co z kolei powoduje, że powstają dodatkowe opóźnienia. Jednym słowem – błędne koło. Atmosfera oczekiwania na święta staje się więc w Twoim gabinecie nerwowa, a Ty czujesz się jak wyczerpany robot… Masz tego dosyć? Postaram się pomóc Ci przebrnąć przez ten „przedświąteczny maraton” możliwie jak najmniej boleśnie.


Po pierwsze

Tylko spokój może nas uratować, a w jego osiągnięciu zdecydowanie pomaga asertywność. Postaraj się określić zasady panujące w Twoim gabinecie podczas okresów wzmożonej pracy i wyjaśnij je klientkom odpowiednio wcześniej. Aby uniknąć niepotrzebnych awantur wywołanych przez spóźnioną klientkę, gdy po jej znacznym spóźnieniu odmówisz jej zdobienia lub stylizacji, spróbuj przedstawić jej zasady. Przykładowo: 10 minut spóźnienia to odmowa zdobień, a 20 minut odmowa stylizacji. Ty najlepiej znasz swoje tempo pracy i wiesz, na ile sobie możesz pozwolić. Nie zapominaj także o przerwach na posiłek – nie bez powodu ktoś kiedyś powiedział, że „ człowiek jak głodny, to zły”.. a nerwy z Twojej strony w tym okresie na pewno Ci nie pomogą.

Po drugie

Jeśli pomimo dokładania wszelkich starań czas wykonywanych przez Ciebie stylizacji jest mało satysfakcjonujący i nie masz jak zrobić sobie nawet 5 minut przerwy- należy dokładnie przeanalizować, co robisz źle. Zmierz sobie czas pełnej stylizacji– dzieląc go na etapy.

Etap pierwszy – Przygotowanie naturalnej płytki

Musisz wziąć pod uwagę czynności takie jak: opracowanie skórek, matowienie naturalnej płytki, skracanie wolnego brzegu, odpylanie, odtłuszczanie, baza i podłożenie szablonów. Czas, w jakim powinnaś się zmieścić to 30 minut ( w wypadku konieczności ściągnięcia starej masy +10 minut ) Jeśli zajmuje ci to dłużej – musisz rozważyć zmniejszenie ilości używanych narzędzi lub wymianę na takie, które nie będą Cię spowalniać. Przyda się tu również umiejętność szybkiego i prawidłowego podkładania szablonu, ponieważ powodzenie dalszych etapów pracy jest od tego mocno uzależnione.

Etap drugi – budowa

Przy paznokciach salonowych jednolitych czas, jaki poświęcasz budowaniu paznokci nie powinien przekroczyć 15- 25 minut. Oczywiście jest on uzależniony od metody jaką pracujesz. Ważne, by dobrze znać produkt i pracować jednowarstwowo. Salonowe jednolite paznokcie zazwyczaj nie wymagają pracy kilkuwarstwowej. Dodatkowo warto wdrożyć tu technikę tzw. „bez zaciskania”,pamiętając oczywiście o zachowaniu odpowiedniego stopnia zagięcia tunelu w stosunku do długości wolnego brzegu.

Etap trzeci, ostatni – opracowanie masy i wykończenie stylizacji

Tej części stylizacji poświęć najwięcej czasu, lecz staraj się by nie przekraczała ona w jednolitej odsłonie 45 minut. Piłuj schematycznie, a na jeden paznokieć przeznacz 1 minutę. Polerowanie oraz doprowadzenie wału okołopaznokciowego do należytego porządku nie powinno przekroczyć 15 minut. Kolor + top to kolejne 15 minut. Pozostały czas wykorzystaj na aplikację oliwki oraz balsamu. W ten sposób pełna, nowa i dokładna stylizacja nie powinna zająć Ci więcej niż 90 minut. Jest to czas optymalny, bez zbędnego pośpiechu i pomijania ważnych dla trwałości paznokci przedłużonych, szczegółów. Jeżeli klientka zażyczy sobie zwieńczyć stylizację zdobieniem – wybieraj techniki ekspresowe (nie przekraczające 2-3 minut na paznokieć) i efektowne. W tym okresie sprawdzą się lakiery cat eye, brokatowe, wszelkie pyłki i kamienie. Wystarczy odrobina kreatywności! Oprócz technik typowo skracających czas w trakcie wykonywania usługi, ważne jest Twoje miejsce pracy. 

Pamiętaj, by było one zorganizowane tak, aby produkty oraz narzędzia używane przez Ciebie podczas zabiegu mieć zawsze pod ręką. Wielu stylistów ma też swoisty „nieład artystyczny” na biurkach podczas pracy. O ile artyzm w naszym zawodzie jest jak najbardziej wskazany, o tyle bałagan mocno nas spowalnia. Ciągłe poszukiwanie potrzebnych rzeczy to dodatkowy czas. Używaj organizerów, tacek i holderów , odkładaj użyte produkty na miejsce – a gwarantuję, że szybko przekonasz się, jak bardzo może to ułatwić Tobie pracę.

 Jeśli poddasz swoją pracę szczegółowej analizie i postarasz się zastosować do moich wskazówek, gwarantuję Ci, że okres tegorocznego „przedświątecznego maratonu” upłynie znacznie przyjemniej niż wcześniej. Natomiast jeśli nie wiesz jak zabrać się do poszczególnych etapów ( chociażby prawidłowego podkładania szablonów, ekspresowego przygotowania płytki do stylizacji czy szybkiej budowy paznokcia „bez zaciskania”) z przyjemnością Ci w tym pomogę podczas mojego autorskiego szkolenia „ Tempo pracy – Twoja droga do sukcesu!”.

Życzę Ci, Drogi Stylisto, spokoju podczas „maratonu” oraz wielu zaoszczędzonych minut na chwilę oddechu. 

Przedrukowano z „Paznokcie czasopismo” nr 94/2019, autor Magdalena Majkrzak

Related Articles

French

Akrylożel  to  produkt, który w ostatnim  czasie zdecydowanie  podbija rynek kosmetyczny. Dzieje się to za sprawą nieskomplikowanej oraz  ekspresowej  aplikacji.  Początkowo stawiano na stylizacje  jednokolorowe, jednak wraz z  rosnącą popularnością tej metody i wciąż…

Komentarze