Preparaty pomocnicze
Na rynku stylizacji paznokci mamy mnóstwo preparatów z grupy tzw. „pomocniczych”.
Cleanery, dehydratory, prep’y, bondy, primery.. w każdej marce inna nazwa, opakowanie, wygląd.. można się pogubić.
Aby nie musieć uczyć się na pamięć, co w której marce do czego służy, postaram się przybliżyć Ci istotę grup konkretnych produktów oraz zwrócić Twoją uwagę na rzeczy najistotniejsze podczas wyboru najodpowiedniejszych preparatów dla Ciebie.
Grupa pierwsza: CLEANERY
Może zacznijmy od, zdawać by się mogło, najłatwiejszej kwestii – definicji.
Cleaner jest to preparat na bazie alkoholu, służący do.. no właśnie. Do czego właściwie służy cleaner? Moja odpowiedź brzmi: to zależy, co ma w składzie.
Około 80% moich początkujących kursantów na podstawowym szkoleniu jednogłośnie twierdzi, że przy pierwszych, samodzielnych próbach wykonania paznokci, przygotowując płytkę do stylizacji- używa cleanera. Tak właściwie nie był by to błąd, gdyby nie fakt, że na dalsze moje pytania „ jaki ma skład? zapach?” najczęściej pada odpowiedź „nie wiem, ładny”. Już tłumaczę, co tutaj jest nie tak.
Cleanery dzielimy na 2 rodzaje:
- uniwersalne, do odtłuszczania płytki oraz przemywania warstwy lepkiej (cleanser), oraz
- cleanery wyłącznie do warstwy lepkiej.
Czym one się różnią?
Otóż cleanery uniwersalne mają w swoim składzie: czysty alkohol izopropylowy, alkohol izopropylowy plus ok. 30% wody lub ewentualnie dodatek alkoholu denaturowanego i barwniki. Cleanery wyłącznie do warstwy lepkiej natomiast oprócz wyżej wymienionych przeze mnie składników mogą zawierać jeszcze między innymi: substancje zapachowe (określane w składzie jako „parfum”), a także lanolinę i różnego rodzaju olejki.
Jeśli więc masz zamiar używać swojego cleanera do przygotowania naturalnego paznokcia do stylizacji, zwróć uwagę na skład – olejki czy lanolina nie wpływają korzystnie na trwałość wykonywanych przez Ciebie paznokci.
Grupa druga: DEHYDRATORY
Dehydratory jest to bardzo ważna grupa preparatów, często niestety pomijana podczas stylizacji.
Średnie nawilżenie naturalnej płytki paznokcia wynosi około 15%. Podczas codziennych czynności takich jak mycie rąk, kąpiel czy zmywanie naczyń, nawilżenie to może wzrosnąć od kilku do nawet kilkunastu %. Aby stylizacja trzymała się jak należy, nadmierna wilgoć znajdująca się w płytce paznokciowej musi zostać usunięta. Umożliwi to uzyskanie niesamowitej przyczepności masy czy lakieru hybrydowego nakładanego na paznokieć.
Jeżeli twoje tempo pracy wyklucza dodanie jeszcze jednego preparatu jakim jest dehydrator, możesz ewentualnie zamienić cleaner na produkt typu prep: czyli środek dehydrująco- odtłuszczający. Dzięki temu, w większości przypadków, będziesz mieć możliwość rezygnacji z grupy preparatów, które opiszę poniżej ( o ile ich użycia producent twoich produktów do stylizacji wyraźnie nie zaleci).
Grupa trzecia: PRIMERY
Primer (inaczej: podkład, warstwa podkładowa) jest to preparat poprawiający przyczepność sztucznych powłok do naturalnej płytki paznokcia. Różnią się one od siebie składem, a różnica ta polega głównie na ilości kwasu metakrylowego zawartego w tego typu produkcie lub jego braku.
Primery jakie znamy, w postaci płynnej, tak generalnie z założenia powstały z myślą o metodzie akrylowej. Dla systemów żelowych ( włącznie z hybrydowym ) zostały stworzone specjalnie skomponowane bazy z zawartością różnego rodzaju kwasów, jednakże niezaprzeczalnym faktem jest, że używanie primera „weszło nam w krew”.
Warto więc znać rodzaje oraz właściwości tychże produktów.
Primer kwasowy – jest to płyn w większości na bazie kwasu metakrylowego lub kwas metakrylowy w czystej postaci. Jego cząsteczki posiadają po dwa „ramiona” : jedno z nich „przykleja się” do płytki a drugie wchodzi w reakcję chemiczną, dzięki czemu znacznie poprawia się przyczepność masy do płytki paznokcia.
Primer kwasowy nie zostawia klejącej się warstwy, należy odczekać po jego nałożeniu do całkowitego wyschnięcia.
Należy stosować go w minimalnej ilości, ponieważ kontakt ze skórą grozi oparzeniem chemicznym.
Primer bezkwasowy – płyn tworzący niesamowicie silne, chemiczne wiązania z białkiem keratynowym. Nie zawiera kwasu metakrylowego, pozostawia klejącą warstwę na płytce paznokcia po wyschnięciu. Nie jest on szkodliwy i może być stosowany nie tylko do poprawienia przyczepności masy, ale również do odbijania folii transferowej czy poprawienia trwałości stosowanych na paznokieć pyłków do nail art.
Najczęściej spotykana nazwa primerów bezkwasowych to wszelkiego rodzaju „bondy” .
Primer niskokwasowy – primer zostawiający na paznokciu klejącą powłokę, jednakże zawierający w swoim składzie śladowe ilości kwasu metakrylowego.
Na ten typ primerów zalecam zwrócić szczególną uwagę, gdyż spotkałam się z wieloma preparatami o nazwie „ primer bezkwasowy ”, a mimo tego w składzie kwas metakrylowy zawierające. Są one oczywiście skuteczne w swoim działaniu, jednak musimy zwrócić uwagę na to, w jakim celu będziemy tego preparatu używać.
Jeżeli potrzebujemy go do zwiększenia przyczepności masy, jak najbardziej będzie to produkt odpowiedni. Natomiast jeżeli potrzebujemy preparatu do odbijania folii transferowych czy poprawienia trwałości stylizacji z pyłkiem do nail art, preparat ten nie będzie się do tego celu nadawał ze względu na zawartość kwasu metakrylowego ( istnieje wysokie prawdopodobieństwo kontaktu ze skórą! ).
Wszystkie z wyżej przeze mnie wymienionych rodzajów primerów działają na powierzchniowej, dorsalnej warstwie płytki paznokcia na dwa sposoby:
jak „dwustronna taśma” lub tworząc chemiczne wiązania z białkiem keratynowym.
Bardzo ważne jest, aby ściśle przestrzegać wskazówek producenta produktów, na których pracujesz. On wie najlepiej, jakich preparatów pomocniczych potrzebujesz do pracy na produktach jego marki aby osiągnąć najlepsze efekty pracy.
Prawidłowa kolejność stosowania kluczem do sukcesu
Aby ułatwić Ci zrozumienie, jak powinno stosować się preparaty pomocnicze, przygotowałam schemat:
KROK 1: odtłuszczenie płytki paznokcia preparatem typu cleanser, nie zawierającym w swoim składzie żadnych substancji nawilżających/ natłuszczających
KROK 2: dehydracja płytki preparatem dehydrującym
KROK 3: primer: poprawienie przyczepności masy do płytki paznokcia
Krok 1 i 2 można wykonać jednym preparatem typu prep.
Kolejność wyżej przedstawionych kroków jest obowiązkowa, w żadnym wypadku nie można jej zmieniać – wynika to z właściwości chemicznych oraz funkcji używanych preparatów.
Mam nadzieję, że pomogłam Ci rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie obszernej grupy produktów jaką tworzą preparaty pomocnicze.
Ich świadomy wybór oraz prawidłowe stosowanie jest kluczowym krokiem do sukcesu- długotrwałej i bezpiecznej stylizacji.
Przeredagowano z „Paznokcie czasopismo” nr 97/2020; autor Magdalena Majkrzak
Komentarze